Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Skierniewicach

„Bezpieczne Wakacje”

Utworzono dnia 26.06.2019

„Bezpieczne Wakacje”

Wakacje to czas wolny, który kojarzy się z wypoczynkiem, beztroską, słońcem i zabawą. Wiele osób wybierze aktywny wypoczynek poza domem. Część dzieci i młodzieży wyjedzie na obozy i kolonie. W trosce, aby ten czas spędzony był przyjemnie dostarczając tylko pozytywnych i niezapomnianych wrażeń, warto przypomnieć sobie kilka zasad dotyczących bezpieczeństwa.
Państwowa Inspekcja Sanitarna czuwa nad jakością wody w kąpieliskach. Jeżeli planujesz wakacje nad wodą zajrzyj na serwis kąpieliskowy prowadzony na bieżąco przez Główny Inspektorat Sanitarny www.sk.gis.gov.pl . Podczas spędzania wypoczynku nad wodą upewnij się, że jest to strzeżone kąpielisko lub miejsce wykorzystywane do kąpieli. Czujnie obserwuj osoby kąpiące się, które są pod Twoją opieką. Powiadom ratownika o każdej sytuacji, która Cię zaniepokoi. 
Numer ratunkowy nad wodą:  601 100 100.
 
Jeżeli Twoje dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek sprawdź pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany. Szczegółowe informacje dla organizatorów wypoczynku i rodziców znaleźć można na stronie: www.wypoczynek.men.gov.pl.
Państwowa Inspekcja Sanitarna zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pełni nadzór nad obiektami wypoczynku poprzez kontrole w zakresie warunków sanitarno – higienicznych.
 
Planując podróż poza granice naszego kraju sprawdź jakie szczepienia są obowiązkowe i zalecane. Niezbędne informacje na temat szczepień w podróżach zagranicznych uzyskasz wchodząc na stronę internetową:
Aby uniknąć zatruć pokarmowych, zwracaj uwagę na to co jesz. Przechowuj żywność w  higienicznych warunkach i we właściwych warunkach termicznych (deklarowanych przez producentów żywności na opakowaniach), utrzymuj czystość, myj owoce i warzywa, zwracaj uwagę na terminy przydatności i daty minimalnej trwałości żywności do spożycia.
 
Obserwuj prognozy pogody. Pamiętaj żeby dostosować swój ubiór, ale też planowane aktywności do aktualnej pogody.  Ograniczaj czas spędzony w pełnym słońcu, stosuj kosmetyki z filtrami ochronnymi, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy. Kilka wskazówek jak bezpiecznie korzystać ze słońca, objawy udaru, pierwsza pomoc znajdziesz tutaj:
 
Po każdej wycieczce dokładnie się obejrzyj i sprawdź czy nie masz kleszcza. Kleszcze mogą przenosić groźną chorobę – boreliozę. Podczas spacerów po łąkach, w parku, w lesie chroń się, zakładając np. spodnie z długimi nogawkami i koszulki z długimi rękawami oraz używaj repelentów (środków odstraszających) http://pis.lodz.pl/data/other/uwazaj_na_kleszcze_.mp4  
 
Idąc do klubu zawsze miej na oku swoją szklankę lub kieliszek. Uważaj na nowe narkotyki tzw. „dopalacze”. Ich skład i działanie nigdy nie są pewne. Jeżeli czyjeś zachowanie budzi Twoje podejrzenia – nie wahaj się, reaguj!
 
Jeśli masz podejrzenia, że ktoś z Twojego otoczenia może zażywać dopalacze lub martwi Cię zmiana jego zachowania i podejrzewasz, że jest to wynikiem ich zażywania – zadzwoń na:
bezpłatną infolinię Państwowej Inspekcji Sanitarnej:  800 060 800.
 
Pamiętaj, że dostępny jest także Telefon Zaufania poświęcony problemom narkomanii: 801 199 990.
 
Jeśli Twoje wątpliwości budzi stan sanitarny obiektu, w którym wypoczywasz Ty lub Twoje dziecko, zwróć się do najbliższej terytorialnie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Dane kontaktowe można znaleźć na stronie internetowej: www.gis.gov.pl lub bezpośrednio na stronach stacji sanitarno-epidemiologicznych.
 
Ulotka Głównego inspektora Sanitarnego „Patent na Bezpieczne Wakacje” :
Link do promocji zdrowia

Ważne informacje

Koronawirus ważne informacje
Informacje o odrze
Link do filmów
Szczepienia ochronne
Ostrzeżenia publiczne dotyczące żywności
Serwis kąpieliskowy
Komunikaty dla rolników
Informacje dla producentów i sprzedawców żywności

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 994

W poprzednim tygodniu: 1712

W tym miesiącu: 495

W poprzednim miesiącu: 6937

Wszystkich: 67527